Fogszabályozás
A fogszabályozás hosszútávú esztétikai és rágófunkcióbeli megoldást nyújt pácienseink számára. Célja a mosoly és arc harmóniájának, és az egészséges harapás megteremtésének az elérése.
- gyermekkori fogszabáylozás
- kivehető készülékek
- rögzített készülékek
- felnőttkori fogszabályozás
- rögzített készülék
- láthatatlan fogszabályozás
Gyermekkorban többnyire kivehető fogszabályozó készülékeket alkalmazunk. Ezek lehetnek egy állcsontra kiterjedő vagy kombinált (bimaxilláris) készülékek. Az egy állcsontra kiterjedő készülékekkel a fogak helyzeti rendellenességeit, míg a két állcsontra kiterjedő készülékekkel (bimaxilláris) a megfelelő harapási forma kialakítására törekszünk, amire felnőtt korban már nincs lehetőség.
Miután ezek a készülékek egyedileg készülnek, több fajta színben választatóak, matricákkal és csillámporokkal díszíthetőek.
A rossz szokásokról való leszoktatás is ebben az életkorban történik (cumizás, ujjszopás, nyelvlökéses nyelés) , ezekhez legtöbbször a kivehető készülékek egyik típusát a myofunkcionális trénert használjuk.
Kivehető készülékek eredményességét nagymértékben a hordási idő határozza meg. Ezeket 10-12 órát vagy többet kell használni.
A tejfogazat leváltása után 12-13 éves kortól már rögzített készülékeket is használunk.
Ha elmaradt a gyermekkori fogszabályozás, ma már felnőttként is lehetőség nyílik a szép, szabályos, harmonikus mosoly kialakítására. Ez rögzített készülékek használatával történik, vagy az ún. láthatatlan fogszabályozás keretében, ahol különböző átlátszó síneket alkalmazunk.
A rögzített készülékek elemei a brekettek (angolul brace, vagy brackett) amiket a fog meghatározott pontjára rögzítünk ragasztóval, különböző anyagú, rugalmasságú és átmérőjű fogszabályozó ívek, és azok a rögzítő elemek, amelyek az íveket a brackettekben tartják.
a bracketteknek több fajtája van:
-hagyományos (fém, porcelán)
-önligírozó (fém, porcelán)
A hagyományos rögzített készülékes kezelésnél a drótívet a bracketben ligatúrákkal biztosítjuk. Ezek lehetnek fém drótocskák vagy elasztikus gumikarikák, különböző színekben. Ezek a gumikarikák egy idő után elveszítik erejüket, valamint egy idő után nehezítik a tisztítást.
Önligírozó rendszereknél az ívet nyitható zárak rögzítik a brackettekhez. Ezek könnyen tisztíthatóak, időt és kényelmetlenséget takarítanak meg.
Minden rögzített fogszabályozó kezelés igényel helyfenntartást (retenciót), mivel az új helyzetben a mozgatott fogak rögzüléséhez időre van szükség, különben a fogak visszamozdulhatnak. Ez általában egy vékony drót, amelyet a fogak nyelv felőli oldalához rögzítünk a frontrészen. (első hat fog)